Zastosowanie pomp wirowych w branży górnictwa kopalin skalnych
2012-11-20
Pompy wirowe znajdują zastosowanie w każdej kopalni kruszyw podczas ich wydobycia albo podczas obróbki. Przekazujemy kilka uwag, które pozwolą w pełni poznać ofertę LFP w zakresie pomp dedykowanych tej branży:
1.Odwadnianie złoża
Jeśli eksploatacja złoża żwirowni albo kamieniołomu odbywa się poniżej poziomu terenu, to konieczne jest odwodnienie wyrobiska. Napływ wody gruntowej z reguły daje się oszacować ilościowo. Prawdziwym zagrożeniem może być natomiast gwałtowny opad atmosferyczny grożący zalaniem wyrobiska wraz z pracującymi tam maszynami.
Pompę odwadniającą odpowiedniej wielkości należy zamontować w najniższym punkcie wyrobiska. Może to być pompa nawierzchniowa montowana na pomoście stałym, na pontonie albo zatapialna.
Załączać taka pompę najprościej można za pomocą wyłącznika pływakowego.
Wysokość podnoszenia pompy musi przekraczać wysokość od lustra wody do maksymalnej wysokości rurociągu tłocznego plus opory przepływu w długim zwykle rurociągu.
2.Przesiewanie na mokro
Technologia płukania żwiru i piasku stosowana jest celem uwolnienia go od zanieczyszczeń głównie gliną. Zwykle wystarcza płukanie natryskowe żwiru podczas jego przesiewana. Czasem, gdy zanieczyszczenie jest znaczne, a wymagania czystości wysokie, konieczne jest użycie oddzielnej płuczki, np. mieczowej.
Wodę w odpowiedniej ilości Q [m3/h] oraz pod odpowiednim ciśnieniem H [m] dostarczyć powinna pompa wirowa. Pompa powinna być zamontowana blisko zbiornika na jego brzegu albo na pomoście lub pontonie. Możliwie nisko nad lustrem, aby zminimalizować wysokość ssania pompy. Rurę ssawną wyposażyć w kosz ssawny możliwie dużej średnicy.
Parametry zasilania wodą urządzenia płuczącego podaje producent urządzenia i z nich wynikają wymagane paramerty pompy Q i H.
Na dyszach wymaga się zwykle ok.2-2,5 bar.
Oczywiście wysokość podnoszenia pompy musi być powiększona o różnicę wysokości maszyny nad lustrem zbiornika oraz o obliczone opory przepływu przez rurociąg.
3.Wydobycie spod wody koparkami pływającymi
Jeśli stosowane jest hydrauliczne urabianie złoża pod wodą, mamy do czynienia z erozyjnym, spulchniającym działaniem strumienia wody na caliznę złoża.
Ten strumień wody wytwarzany jest zwykle przez pompę wirową wielostopniową pompującą wodę czystą pod wysokim ciśnieniem.
Mieszanina wody z urobkiem żwirowym zasysana jest przez pompę koparki i kierowana rurociągiem dalej.
4.Obróbka bloków skalnych
Mamy tu na uwadze cięcie bloków skalnych na płyty i późniejsze ich polerowanie. Cięcie odbywa się zwykle z wykorzystaniem pojedynczych pił tarczowych diamentowych albo bardziej wydajnie za pomocą równoległych strun pozwalających na jednoczesne uzyskanie nawet kilkudziesięciu płyt z jednego bloku.
Nasyp diamentowy użytych narzędzi zmusza do zastosowania obfitego i ciągłego płukania wodą każdej strefy cięcia.
Wydajność użytej pompy musi zapewnić niezbędne chłodzenie wszystkich pracujących narzędzi oraz wypłukiwanie urobku z maszyny.
Oczywiście woda powinna krążyć w obiegu pompowym zamkniętym z odstojnikiem.
Pompy LFP stosowane w odkrywkowym wydobyciu i obróbce kruszyw muszą spełniać i spełniają specyficzne wymagania dotyczące bardzo trudnych warunków pracy:
- Pompowana woda często jest zanieczyszczona piaskiem.
- Pompy pracują na wolnym powietrzu często bez zadaszenia.
- Pompy pracują bez bezpośredniego nadzoru człowieka prawie cały rok.
- Trudno jest często jednoznacznie precyzyjnie określić żądane parametry pracy pompy.
- Praca ze ssaniem.
Jesteśmy przekonani, że zebrane przez nas uwagi będą dla Państwa pomocne. Najlepszym dowodem na to, że nasze pompy spełniają oczekiwania są kolejne ich zakupy przez firmy pracujące w branży. Poniżej prezentujemy zaledwie kilka przykładów zastosowań pomp LFP:
Żwirownia firmy WŁODAN, Porszewice – pompa PJM
Borowskie Kopalnie Granitu – zestaw pompowy ZHPJM
Żwirownia Dolata - pompy 100 PJMa190
Doradztwem i doborem pomp dedykowanych branży górnictwa i kopalin skalnych zajmuje się w LFP mgr inż. Janusz Nowakowski.
Inżynier Produktu Pompy Przemysłowe Janusz Nowakowski |
tel.: +48 603 850 225 janusz.nowakowski@lfp.com.pl |