Elastyczność zastosowań modułowych pomp przemysłowych SPP w procesach technologicznych
2010-09-29
Leszczyńska Fabryka Pomp Sp. z o.o. systematycznie rozwija swoje kompetencje w zakresie dostarczania specjalistycznych, dedykowanych do określonych procesów przemysłowych urządzeń pompowych.
Dobór techniczny pompy pompującej czystą, zimną wodę nie nastręcza zwykle większych problemów. Odbywa się to najczęściej
z pomocą dostępnych katalogów w formie drukowanej lub elektronicznej na www.lfp.com.pl
Zwykle zadanie sprowadza się do znalezienia dobrego rozwiązania spełniającego założenia techniczne i technologiczne wymagane w danym procesie. Coraz bardziej istotne stają się również wymagania energetyczne. Klienci ze względu na obowiązujące, jeszcze w tej chwili normy wewnętrzne, oczekują rozwiązań spełniających kryterium oszczędności energetycznej – nic w tym dziwnego bowiem za wykonanie tej samej pracy przez pompę, system czy wreszcie całą instalacje – możemy obecnie płacić mniej. Brak tu jeszcze rozwiązań związanych z klasyfikacją energetyczną, ale doskonale w branży wiadomo, że toczą się na ten temat poważne rozmowy w strukturach Unii Europejskiej przy udziale organizacji branżowej pompiarzy EUROPUMP.
Przy wybieraniu właściwego urządzenia czasem mamy do czynienia z sytuacją nietypową lub wręcz trudną. Ogromne doświadczenie, wzbogacane wciąż o nowe szczególne przypadki, pozwala nam się zmierzyć również z takimi problemami. Specjalistyczne Pompy Przemysłowe (SPP) to bardzo nowoczesna rodzina wirowych jednostopniowych pomp znajdujących zastosowanie we wszystkich dziedzinach gospodarki. Unifikacja części i podzespołów stosowanych do budowy pomp pozwala na elastyczne dopasowywanie produktu do potrzeb klienta, zapewniając jednocześnie krótkie terminy dostaw i optymalizację kosztów utrzymania. Pompy te umożliwiają pompowanie różnorodnych cieczy o rozmaitym stopniu czystości, agresywności chemicznej oraz temperaturze. Cechą wyróżniającą typoszeregu SPP jest modułowość ich budowy.
Dzięki temu możliwe jest zaoferowanie i dostarczenie w krótkim czasie każdej odmiany konstrukcyjnej pompy (monoblok, wspornikowe, normowe na płycie podstawy, pionowe wałowe) w 60 wielkościach mechanicznych. Dysponujemy odlewami w kilku wykonaniach materiałowych, co umożliwia pompowanie cieczy agresywnych. Posiadamy sześć odmian konstrukcyjnych wirników: zamknięty, półotwarty, kanałowy, peryferalny, promienisty i vortex.
Pozwala to zaproponować pompy do cieczy nawet znacznie zanieczyszczonych ciałami stałymi, jak i rozpuszczonymi gazami. Stosujemy rozmaite, również zaawansowane konstrukcyjnie, typy uszczelnień mechanicznych i sznurowych wału. Pozwala nam to dopasować się nawet do bardzo trudnych warunków pompowania.
Schematy uszczelnień stosowanych w pompach SPP:
1 – mechaniczne pojedyncze
Najbardziej uniwersalne i najtańsze uszczelnienie mechaniczne, przeznaczone do pompowania cieczy czystych, pozbawionych zanieczyszczeń mechanicznych.
2 – mechaniczne podwójne szeregowe (tandem)
Stosowane, gdy pompa może pracować na sucho lub gdy pompowana ciecz charakteryzuje się wysoką temperaturą.
3 – mechaniczne podwójne (back to back)
Wymagane, kiedy pompa pracuje z próżnią. Konieczne w przypadku pompowania cieczy zawierających ciała stałe.
4 – z komorą grzewczą/ chłodzącą
Bardzo przydatne rozwiązanie konstrukcyjne w wypadku pompowania cieczy gorących, albo cieczy łatwo krzepnących.
5 – sznurowe
Najstarsze, ale często jest to najlepszy i najprostszy sposób uszczelnienia wału pompy. Występujący w tym rozwiązaniu niewielki wyciek cieczy z dławnicy oczywiście musi być akceptowany przez użytkownika.
6 – sznurowe z zewnętrznym płukaniem
Przepłukiwanie uszczelnienia sznurowego „wlot/wylot” jest konieczne w wypadku pompowania cieczy zanieczyszczonych ciałami stałymi ściernymi. Natomiast płukanie „wlot” jest konieczne w wypadku pompowania z podciśnieniem.
Innym, jeszcze bardziej wyróżniającym aspektem modułowości jest możliwość szybkiego wprowadzania zmian w konstrukcji pomp, które umożliwiają pompowanie medium o innych cechach (gęstość, zawartość i wielkości substancji stałych, inna temperatura). Polega to na podmianie dwóch części – wirnika oraz zmianie uszczelnienia. Nie jest przy tym wymagany demontaż całego urządzenia i jego transport do fabryki, bowiem podmiany dokonuje się na miejscu oczywiście z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi. Dzięki temu rozwiązaniu klient zmieniający profil swojej produkcji nie martwi się o to, że zostanie mu na stanie pompa, która służy wyłącznie do pompowania określonego medium a do rozpoczęcia pracy z nowym medium musi dokonać kolejnej inwestycji.
Decydując się na zmianę zastosowania określonej SPP należy skonsultować się z naszym inżynierem. Elementy podlegające podmianie są dostarczane do klientów w terminie do dwóch tygodni.
Sprzedaż pompy każdorazowo poprzedzamy szczegółową analizą układu pompowego. Chodzi o wypracowanie kompromisu, by dobrana i zainstalowana pompa w sposób trwały i niezawodny radziła sobie z pompowanym medium, by jej odmiana konstrukcyjna ułatwiała zainstalowanie pompy i jej późniejsze serwisowanie a wszystko po to, by przyjęte rozwiązanie było ekonomicznie uzasadnione w momencie zakupu urządzenia, a także w trakcie eksploatacji. Warto, bowiem mieć na uwadze, że empirycznie stwierdzono następujący podział kosztów jakie składają się na utrzymanie pomp: 65% stanowią koszty energii elektrycznej, 30% to koszty instalacji i utrzymania oraz około 5% to koszty zakupu.
Najważniejsze jest prawidłowe rozpoznanie i zidentyfikowanie rzeczywistych potrzeb układu pompowego u użytkownika oraz ograniczeń, jakie występują po stronie producenta. Kierując zapytanie o taką pompę klient powinien posłużyć się specjalnie przygotowanym formularzem. W wypadku niejasności przyjedzie do Państwa nasz przedstawiciel i na miejscu nieodpłatnie pomoże ustalić wszystkie szczegóły potrzebne do sporządzenia oferty.
Doradztwem i doborem Specjalistycznych Pomp Przemysłowych zajmuje się w LFP Sp. z o.o. mgr inż. Janusz Nowakowski.
Inżynier Produktu Pompy Przemysłowe Janusz Nowakowski |
tel.: +48 603 850 225 janusz.nowakowski@lfp.com.pl |
Artykuł ukazał się również w czasopiśmie Pompy i Pompownie. NR 3(138) Sierpień 2010.